بودجه فروش چیست؟

بودجه فروش، مقدار پیش‌بینی‌شده واحدهایی است که شرکت پیش‌بینی می‌کند در یک دوره زمانی معین بفروشد و درآمدی که می‌تواند کسب کند. به طور معمول، شرکت ها این را به صورت ماهانه، سه ماهه یا سالانه اندازه گیری می‌کنند.
هنگام پیش بینی بودجه فروش، شرکت ها عواملی مانند الگوهای فروش قبلی، فعالیت های رقبا و شرایط اقتصادی فعلی یا مورد انتظار را در نظر می‌گیرند.

بودجه فروش چیست؟

بودجه فروش مهمترین بودجه هر کسب و کاری است و توسط مدیران ارشد شرکت تدوین می‌شود .بودجه فروش مشخص می‌کند شرکت شما برای رسیدن به اهداف برنامه فروش به چه میزان سرمایه نیاز دارد.
هر شرکتی نیاز به یک برنامه فروش (Sales Plan) برای دستیابی به اهداف مالی کسب و کار خود دارد. برنامه فروش مانند یک راهنما مشخص می‌کند شرکت شما چه اهدافی را می‌خواهد بدست آورد و برای رسیدن به این اهداف چه برنامه های‌ مالی دارد.

بودجه فروش مهمترین سند مالی، شرکت است و تدوین بودجه فروش وظیفه اصلی، مدیر فروش است.بودجه فروش اولین و مهمترین بودجه‌ای است که توسط مدیر فروش تدوین می‌شود و برای رسیدن به اهداف فروش است.بقیه بودجه‌های شرکت شما باید بر اساس اطلاعات موجود در بودجه فروش تنظیم شوند.

در این مقاله، ما به این خواهیم پرداخت که بودجه فروش چیست، چرا مهم است و چگونه می‌توان به بهترین شکل برای کسب و کار خود بودجه ایجاد کرد.

چرا بودجه فروش مهم است؟

بودجه‌ فروش ابزارهای مهمی هستند که به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا عملکرد کلی خود و میزان درآمدی که ممکن است از یک محصول خاص به دست آورند، تخمین بزنند.

بودجه‌ فروش به شرکت ها کمک می‌کند تا فروش را پیش بینی کنند و استفاده از منابع خود را به حداکثر برسانند.

شرکتها می‌توانند با بررسی اینکه چقدر به هدف خود می‌رسند، موفقیت کسب‌وکارشان را تعیین کنند. مدیران فروش از این موارد برای تعیین اقدامات اصلاحی برای کارآمدتر بودن استفاده می‌کنند.

چرا بودجه فروش مهم است؟

بودجه فروش همچنین به عنوان یک ابزار برنامه ریزی برای سازمان ها برای تعیین استانداردهای خاص برای دستاوردها عمل می‌کند. به عنوان مثال، یک شرکت می‌تواند بودجه سالانه خود را صد میلیون تومان در نظر بگیرد و آن را بر چهار تقسیم کند تا هدف فصلی تیم بیست و پنج میلیون تومان تعیین شود.

سایر مزایای محاسبه بودجه فروش عبارتند از:

  1. بهبود مدیریت جریان نقدی
  2. ایجاد استراتژی های عملی برای رسیدن به اهداف فروش
  3. تعیین هزینه های سربار
  4. ساده سازی فرآیندهای کسب و کار

بودجه فروش از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

1.پیش بینی فروش

از طریق مشاهده داده های گذشته، یک سازمان پیش بینی فروش را بر اساس روندهای گذشته ایجاد می‌کند. این تعداد واحدهایی است که آنها انتظار دارند در طول دوره بودجه خود بفروشند. پیش‌بینی‌های فروش می‌توانند به میزان پیش‌بینی یک فرد، یک تیم یا کل شرکت نگاه کنند.

2.قیمت هر واحد

بودجه فروش شامل آخرین قیمت محصول یا خدمات یک شرکت است. روی یک آیتم یا واحد خاص تمرکز دارد. اگر شرکت‌ها نوسان قیمت‌ها را در طول دوره بودجه‌شان پیش‌بینی می‌کنند، آن را در اینجا نیز لحاظ می‌کنند.

3.کل درآمد

عنصر نهایی بودجه فروش کل درآمد است. می‌توانید این را با ضرب پیش بینی فروش در قیمت هر واحد محاسبه کنید. کل درآمد، بودجه فروش شرکت است.

چگونه بهترین بودجه فروش برای کسب و کار خود داشته باشیم؟

1. یک دوره زمانی را انتخاب کنید

دوره مورد استفاده برای بودجه فروش خود را تعیین کنید. این ممکن است ماهانه، سه ماهه یا سالانه باشد. شرکت‌ها اغلب از یک ارزیابی سالانه استفاده می‌کنند، اما شما ممکن است به مدت کوتاه‌تری نیز فکر کنید.

2. جمع آوری قیمت های فروش

تهیه لیستی از قیمت های فروش برای محاسبه بودجه فروش شما مهم است. قیمت محصولات یا خدمات مختلف خود را دریافت کنید. همچنین، هر قیمتی را که ممکن است شرکت شما بعداً به دلیل عواملی مانند فروش یا افزایش تقاضا استفاده کند، در نظر بگیرید.

3. جمع آوری داده های فروش

برای تعیین تعداد کالاهایی که ممکن است بفروشید، داده های مربوط به فروش شرکت خود را در دوره زمانی انتخابی خود تحقیق کنید. به عنوان مثال، اگر در حال بررسی سه ماهه زمستانی خود هستید، به داده های فصل زمستان سال گذشته نگاه کنید. با نگاهی به فروش گذشته، می توانید پیش بینی کنید که در آینده چند واحد بفروشید.

4. به روند بازار صنعت نگاه کنید

از روندهای فعلی بازار به روز بمانید. این شامل بررسی نوسانات بازار و ترجیحات نسبت به روندهای خاص از طریق تحقیق است. دانستن وضعیت روندهای بازار می‌تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا محصول یا خدمات شما ممکن است در طول زمان محاسبه شده شما همچنان مرتبط باشد یا خیر.

5. با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید

صحبت با مشتریان خود را در نظر بگیرید تا ببینید آنها قصد دارند در دوره زمانی انتخاب شده چه خرج کنند. نگاهی به الگوهای مخارج بلندمدت مشتریانتان به ویژه مفید است. همچنین، در نظر بگیرید که برخی از مشتریان ممکن است در زمان خاصی از سال خرید کنند که می‌تواند بر فصل های خاصی تأثیر بگذارد.

6. پیش بینی خود را ایجاد کنید

پس از جمع آوری اطلاعات در مورد فروش قبلی، روند بازار، نیات مشتری، می توانید بودجه فروش خود را محاسبه کنید. برای انجام این کار، تعداد مورد انتظار فروش واحد را در قیمت فروش فعلی ضرب کنید.
برای مثال، اگر یک کتابفروشی انتظار داشته باشد که 120 کتاب در سه ماهه اول خود بفروشد و هر کتاب 80 هزار تومان قیمت داشته باشد، بودجه فروش آن برای سه ماهه اول 9,600,000 تومان (120*80,000=9,600,000) خواهد بود.

7. نتایج را مقایسه کنید

پس از پایان دوره زمانی تعیین شده، نتایج واقعی خود را با بودجه فروش پیش بینی شده خود مقایسه کنید. نگاه کنید تا ببینید نتایج واقعی شما چقدر نزدیک به تخمین های شما است تا به شما کمک کند تا میزان دقیق بودن محاسبات خود را تعیین کنید. نتایج شما می‌تواند به شما در انجام اقدامات موثر در آینده برای دریافت محاسبات دقیق‌تر کمک کند.

تفاوت بین بودجه بندی فروش و پیش بینی فروش چیست؟

اگرچه بودجه‌بندی فروش و پیش‌بینی فروش شباهت های زیادی با هم دارند، اما چندین تفاوت کلیدی بین این دو ابزار تجاری وجود دارد.

1.حال در مقابل آینده

پیش‌بینی فروش بر داده‌های فعلی تکیه می‌کند تا تخمین بزند که شرکت در یک دوره زمانی معین کجا خواهد بود. بودجه فروش یک شرکت، هزینه‌های آتی و هدف درآمدی را که امیدوار است به آن دست یابد، مشخص می‌کند. علاوه بر این، پیش‌بینی فروش به مدیران تجاری نشان می‌دهد که در صنعت چه اتفاقی می‌افتد تا بتوانند تصمیمات عملیاتی آگاهانه‌تری بگیرند. بودجه آنچه را که مدیران اجرایی امیدوارند رخ دهد مشخص می‌کند.

2.ثابت در مقابل قابل تنظیم

پیش‌بینی‌های فروش می‌توانند در طول بازه زمانی تعیین‌شده شرکت‌ها تغییر کنند، و این به مدیران کسب‌وکار اجازه می‌دهد تا جهت سازمان‌های خود را بسنجند و هر گونه تنظیماتی را که باید انجام دهند تا با بودجه خود هماهنگ باشند، تعیین کنند. برعکس، بودجه یک سند مالی ثابت است که به منظور ترسیم انتظارات آتی از عملیات یک کسب و کار است.

3.انتظارات در مقابل نتایج واقعی

بودجه فروش انتظارات درآمد و هزینه شرکت را مشخص می‌کند، در حالی که یک پیش‌بینی فروش نگاهی به نتایج واقعی ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، بودجه یک کسب و کار ممکن است هزینه های ثابت و عملیاتی مورد انتظار را مشخص کند و هدفی را برای ماندن در زیر حداکثر هزینه تعیین کند.
با این حال، پیش‌بینی کسب‌وکار ممکن است نشان دهد که از هزینه‌های عملیاتی بودجه‌ریزی شده فراتر رفته است. در این مورد، کسب‌وکار ممکن است پیش‌بینی خود را به‌روزرسانی کند تا موقعیت فعلی خود را منعکس کند در حالی که بودجه را همانطور که هست حفظ می‌کند تا اضافه برداشت را در گزارش مالی سالانه مستند کند.

منابع : sales budget  و indeed