شکست نرم افزار CRM یکی از چالش های مهم و دغدغه اصلی مدیر شرکت ها بعد از خرید نرم افزار CRM است.
مدیران کسب و کار با هدف بهبود مدیریت ارتباط با مشتری، بازاریابی موفق تر و کسب سود بیشتر برای خرید نرم افزار CRM تحقیق می کنند، بهترین نرم افزار CRM می خرند و شرایط استفاده از نرم افزار برای پرسنل شرکت فراهم می کنند.

اما بعد از گذشت چند ماه آموزش و استفاده از نرم افزار انتظار مدیران برآورده نمی شود و دیدگاه متفاوتی نسبت به وضعیت موجود پیدا می کنند.

مدیران دسته اول کاملا نرم افزار CRM را حذف می کنند و با روش های سنتی گذشته ادامه می دهند.

مدیران دسته دوم نرم افزار CRM دیگری را جایگذین می کنند.

مدیران دسته دوم  فعالیت خود را به بخشی های از نرم افزار محدود می کنند.

شکست نرم افزار CRM

CRM Software Failure

از سال 1390 تا 1394  شرکت هایی برای خرید نرم افزار CRM فرادیس پرزنت می شدند که هرگز از نرم افزار CRM استفاده نکرده بودند و ما باید مشتری را برای خرید نرم افزار CRM فرادیس ترغیب می کردیم.
اما از سال 1394 به بعد 33 درصد مشتریان، شرکت هایی برای خرید نرم افزار CRM فرادیس پرزنت می شوند که در حال حاضر از نرم افزار CRM استفاده میکنند اما بنا به دلایلی تمایل به تغییر نرم افزار دارند و ما باید مشتری را نه برای خرید نرم افزار CRM فرادیس بلکه برای جایگزینی نرم افزار ترغیب کنیم.
به عنوان نمونه شرکت دانیک تولید کننده خوراک دام و شرکت پرسان شرکت چاپ و تبلیغات که با نرم افزار مایکروسافت crm مشتریان خود را مدیریت می کردند اما مدیران این دو شرکت از اجرای مایکروسافت crm راضی نبودند و تمایل به جایگزینی نرم افزار داشتند.

سوال اصلی این است که آیا نرم افزار مایکروسافت crm نرم افزار خوبی برای شرکت ها نیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نرم افزار نرم افزار مایکروسافت crm یکی از محبوترین و موفق ترین نرم افزار های مدیریت ارتباط با مشتری در دنیاست. اما نرم افزار مایکروسافت crm مناسب شرکت دانیک و پرسان نبوده است.
و مدیران شرکت باید قبل از خرید نرم افزار به این سوال جواب می دادند که آیا امکانات و توانایی های نرم افزار مایکروسافت با استراتژی شرکت، فرهنگ فروش و منابع شرکت ما همخوانی دارد

در ادامه  8 دلیل اصلی شکست نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری در سازمان ها را معرفی می کنیم و شما می توانید با برنامه ریزی و تشخیص گلوگاه های کاری احتمال شکست پروژه CRM در شرکت را تا حد صفر کاهش دهید.

8 دلیل از مهمترین دلایل شکست پیاده سازی نرم افزار CRM در شرکتها

1-نداشتن چشم انداز
در ابتدا باید مشخص کنید اهداف شرکت از پیاده سازی نرم افزار CRM چیست؟ لیستی از اهداف بر روی کاغذ تعریف کنید اهداف باید قابل اندازه گیری و مشخص باشد
30 درصد افزایش رضایت مشتریان، 20 درصد افزایش مشتریان سودآور، 25 درصد افزایش فروش، از اهداف قابل سنجش در پیاده سازی نرم افزار CRM می باشد

2-مدیریت اجرایی ضعیف

3-برنامه ریزی و مدیریت ضعیف تغییرات
شرکت شما در پنج، ده یا بیست سال شکل گرفته است هرگز سعی نکنید در یک روز، متحول کنید. نرم افزار CRM باعث تغییر و بهبود بازاریابی، فروش، فرآیند و خدمات پس ازفروش است اما تغییر سریع و بدون برنامه ریزی در فرآیندهای مرتبط ریسک بالایی دارد در پیاده سازی نرم افزار CRM ، شتابزده عمل نکنید
برای اجرا، آموزش و استقرار کامل نرم افزار CRM برنامه ریزی کنید و بر نتایج هر مرحله تمرکز کنید

4-خرید نرم افزار CRM از فروشنده ای اشتباه

5-ضعف اطلاعات آی تی پرسنل

6-برنامه های ضعیف آموزش پرسنل و مدیران
باید توجه کنید که پرسنل شرکت همیشه جز مهم ترین دلایل شکست پروژه های CRM هستند.آموزش، کنترل و پیگیری را فراموش نکنید. مراقب پرسنلی که با پیاده سازی CRM در سازمان شما مخالف بوده اند باشید و از افراد کلیدی و پویا در پیاده سازی CRM و مدیریت پرسنل استفاده کنید.
7-عدم پذیرش نرم افزار CRM توسط پرسنل

8-عدم پشتیبانی شرکت ارائه دهنده نرم افزار CRM